Voćne sadnice
Voće su plodovi kultiviranih voćaka ili samoniklih višegodišnjih biljaka namijenjenih ljudskoj prehrani u svježem ili prerađenom stanju. Uspijeva na svim kontinentima i u svim klimatskim područjima gdje za pojedine vrste postoji odgovarajući sastav tla i klimatski uvjeti.
- TrešnjaTrešnja je listopadna voćka. Kora je sivo-crvenkaste boje, listovi jajoliki zeleni te cvjetovi bijele boje. Porijeklom je iz Male Azije. Plodovi su odličan izvor vitamina A, B1, B2, B3, B6, C, K te minerala kalija, kalcija, željeza, bakra, mangana, magnezija, fosfora i cinka. Potiče proizvodnju kolagena, a njezina antioksidansa svojstva snažno djeluju protuupalno.!!. • TUGARKA je srednje kasna sorta trešnje, krupnog ploda (9-10g), srcolikog oblika, crvene boje kožice. Meso ploda je srednje crvene boje i srednje tvrdoće.!!. • SUNBURST je sorta trešnje kanadskog podrijetla, dozrijeva sredinom lipnja. Plodovi su krupni, narančasto crvene boje i dobre kakvoće, Ova sorta trešnje je samooplodna.!!. • STELLA je srednje rana sorta trešnje tamnocrvene boje. Samooplodna je i dobar oprašivač. Plod je veoma krupan, srcolikog oblika.
- VišnjaVišnja je listopadna voćka. Raste na otpornom grmolikom stablu. Plod je malen, crvene boje, slatkog do kiselog okusa. Višnje su poznate po svojim ljekovitim svojstvima i antioksidativnom djelovanju. U Hrvatskoj raste na kontinentalnom i sredozemnom području.!!. • AMARENA Višnja Amarena je mala tamna sorta talijanske višnje, blago gorkastog okusa, uzgojena u Bologni i Modeni. Koristi se za izradu sirupa i sokova, a popularna je u slastičarstvu. Plodovi sazrijevaju u prvim danima srpnja.
- ŠljivaŠljiva je listopadna voćka, ima okrugli ili ovalni plod. Ovisno o vrsti može biti plave, crvene ili žute boje Meso ploda je slatko, žućkaste boje s košticom u sredini. Šljiva raste kao srednje veliko stablo. Šljive donose plodove na dvogodišnjim ili trogodišnjim granama. Vrijeme cvjetanja je u travnju, a plodovi sazrijevaju u kolovozu, rujnu i listopadu, ovisno o sorti. Šljive su bogate vitaminima A i C. Spadaju u niskokalorično voće tako da se preporučuju u ishrani. Mogu se mogu konzumirati sirove, suhe ili termički obrađene. Koriste se za pripravu džemova, marmelada Od šljiva se peče rakija (šljivovica).
- MarelicaMarelica raste kao grm ili niska listopadna voćka, visoko 8–12 m. Oblik krošnje je okrugao do plosnat. Kora stabla je tamnosiva. Mlade grane su crvenkaste boje. Listovi su ovalni.!!. Marelica je samooplodna. Najvažniji oprašivač je pčela. Plod je koštunica, podsjeća na malu breskvu, promjera 1,5 – 2,5 cm, žute do narančaste boje, ponekad i crvene na strani izloženoj suncu. Jedna sjemenka se nalazi unutar tvrde koštice. Osim ploda, sjemenka se koristi u prehrambenoj industriji, najčešće kao zamjena za sjemenku badema. Od ove sjemenke se spravlja talijanski liker amareto.!!. U ponudi imamo sorte Pellecchiella, Bella D' imola, Pisana, Palummella, Pricia, Luna, Pinkcot.
- BreskvaBreskva je listopadna voćka. Naraste od 5 do 10 m. Listovi su joj zeleni i šiljati. Cvjeta rano, prije listanja. Cvjetovi su usamljeni ili u paru, 2,5 do 3 cm u promjeru, ružičasti s 5 latica. Plod breskve ima žuto ili bjelkasto tijelo, vrlo ukusno, s glatkom i mekanom kožom ovisno od sorte. Uzgaja u toplijim umjerenim područjima. Breskve se najčešće jedu svježe, a također se peku u pitama i kolačima.
- NektarinaNektarina je podvrsta breskve. Ime je dobila po grkom bogu Nektaru, a sok od nektarine naziva se još i piće Bogova. Za razliku od breskve, nektarina ima glatke plodove bez dlačica. Plod je crvene boje i slatkog ukusa.
- KruškaKruška je listopadna voćka koje može narasti i preko 20 m. Listovi su joj žuti ili zeleni, sazrijevaju od početka jeseni do početka zime, zavisno od vrste. Plodovi su bogati mineralima: kalijem, fosforom, kalcijem, magnezijem, željezom. Ima izuzetno mnogo vitamina, posebno vitamina A, C i E.
- JabukaJabuka je listopadna voćka, karakteristično po svojim slatkim plodovima. Uzgaja se širom svijeta, te je najviše uzgajana vrsta iz roda Malus. Porijeklom je iz srednje Azije Različite sorte se uzgajaju zbog različitih ukusa i načina upotrebe.!!. • ZLATNI DELIŠES, najzastupljenija sorta jabuke. Pogodna je za plantažne nasade. Američkog je porijekla. Plodovi su krupni lijepog oblika, boja kožice je žuto zelena, koja dozrijevanjem prelazi u žutu. Dobar je oprašivač za druge sorte. Dozrijeva krajem rujna i početkom listopada.!!. • CRVENI DELIŠES, jedna od najpoznatijih američkih sorti jabuke. Plodovi su krupni do vrlo krupni. 80% jabuke prekriveno je intenzivnom tamno crvenom sjajnom bojom. Okus je sladak, a meso vrlo sočno. Dozrijeva sredinom rujna.!!. • GALA, atraktivna sorta jabuke dobivena križanjem sorti Zlatnog delišesa i Kidd's Orande red. Vrlo aromatična. Plodovi dozrijevaju od kraja kolovoza do početka rujna.!!. • IDARED je američka sorta jabuke, među najpopularnijim sortama u Hrvatskoj. Pogodna je za plantažne nasade. Plodovi su krupni do vrlo krupni, okruglog do malo spljoštenog oblika. Boja kožice je žućkasto zelena, umjereno ili potpuno crvena. Dozrijeva početkom listopada.!!. • GRANNY SMITH, australska sorta jabuke, dobra za plantažni uzgoj. Plodovi su krupni do vrlo krupni, okruglasto konusnog oblika. Boja kožice je tamno zelena koja dozrijevanjem prelazi u svjetlo zelenu boju. Dozrijeva sredinom i krajem listopada.!!. Osim navedenih sorti, u ponudi imamo i Annurca, Renetta del Canada, Florina, Starking, Melrose, Belle de Boskoop.
- NashiNashi je listopadna voćka bujne krošnje i bujnih grana. Rano cvate te je posebno osjetljivo na niske temperature. Vrlo je rodna voćka. Voli relativno vlagu te joj pogoduje mediteranska klima. Najbolje sorte nashi krušaka nastale su od Pyrus sorti koje su autohtono kineske. Meso nashija je sočno, aromatično i hrskavo. Nashi vrlo povoljno djeluje na ljudski organizam, jer pospješuje izlučivanje vode i smanjuje količinu otrovnih tvari u tijelu.
- BademBadem je biljka koja dosegne visinu 4-9 m. Cvjetovi su bijelo ružičaste boje. Potječe s Bliskog Istoka, a proširen je po cijelom Sredozemlju. Uzgaja se u primorskoj Hrvatskoj i nekim kontinentalnim predjelima. Plodovi su među najboljim orašastim plodovima, puni nutrijenata. Obiluju antioksidansima i vitaminima te su izuzetno kvalitetan izvor proteina i zdravih masnoća.!!. • FERRAGNES, sorta kasno cvatućeg badema. Redovito rađa, ima srednje bujno stablo, uspravnog rasta. Plod je duguljast, srednje krupan.!!. • TEXAS, sorta kasno cvatućeg badema. Ima bujno stablo piramidalne krošnje. Plod je srednje velik, polutvrde ljuske. Dozrijeva u prvoj polovici rujna. Dobar je oprašivač za druge sorte.
- OrahOrah je listopadna voćka, može narasti od 25 do 40 m. Listovi oraha su aromatičnog mirisa, a kora stabla je srebrna. Cijelo stablo je iznimno aromatično, posebnog slatkastog mirisa. Plodovi oraha su veličine do 5 cm obavijeni tvrdom ljuskom unutar koje se nalaze ukusne sjemenke specifičnog izgleda, u obliku mozga, bogate zdravim mastima, pogotovo omega-3 masnim kiselinama, te su vrlo ljekoviti, pogotovo za srce i mozak.!!. • ORAH SJEMENJAK, ubraja se među iznimno prilagodljive voćke jer jednako uspijeva u primorskom i kontinentalnom dijelu. Plod je okruglog oblika, veličine 3-5 cm. Dozrijeva u rujnu.
- LješnjakLješnjak, grm ili listopadna voćka. Ljuska lješnjaka je smeđe boje, dok je plod unutra žućkaste boje i s bijelim urezom na sredini.!!. • RIMSKI lješnjak ima vrlo bujno stablo. Iako je grm, raste uspravno. Samooplodna je sorta. Dobar je oprašivač drugim sortama. Plodovi su okruglastog oblika, krupni, malo izduženi. Ljuska ploda je debela, a jezgra dobro razvijena.
- KiviKivi je višegodišnja listopadna voćka penjačica, porijeklom iz Kine, dugih mladica na kojim su spiralno raspoređeni veliki tamnozeleni listovi. Uzgaja se u primorskom području. Ovo egzotično voće je intenzivnog je okusa, izrazito sočno, bogato, sa sitnim crnim sjemenkama. Jedna je od najzdravijih namirnica. Plod je bogat antioksidansima i sadrži više vitamina C nego naranča i drugi citrusi. Odličan je izvor kalija, vlakana, vitamina A i E. U ponudi imamo sortu Hayward.
- KakiJapanska jabuka Kaki je listopadna voćka. Može narasti do 12 m. Plod je egzotično voće slatkog okusa sličnog marelici, a izgledom podsjeća na rajčicu. Narančaste je boje. Porijeklom je iz Kine i Japana. Pogoduje mu vlažno tlo i sunčani položaj. Kaki sadrži antioksidanse koji štite organizam od stresa te jačaju imunitet. Sadrži visok udio vitamina C.!!. U ponudi imamo sorte Tipo, Vainiglia i Mela.
- FeijoaFeijoa je zimzeleni grm ili listopadna voćka. Naraste do 4 m. Kora je svijetlosiva. Listovi su dugi, kožasti. Cvjetovi su dvospolni i krupni. Cvate u svibnju i lipnju. Plodovi su tamnozeleni, ovalni, veličine oko 7 cm. Dozrijevaju u rujnu i listopadu kada sami otpadnu sa stabla. Meso je Žućkaste boje i sadrži mnogo sitnih sjemenki. Plodovi su jestivi, osvježavajući i sočni. Slatkog je okusa između ananasa i jagode. Pogoduje joj sunčana područja, zaštićena od vjetrova. Otporna je na niske temperature do -10°C. Sporog je rasta.
- SmokvaSmokva često se naziva mediteranskim rajskim voćem jer je jedna od najzdravijeg voća uopće. Bogata je brojnim fitonutrijentima, vitaminima i antioksidansima. podrijetlom je iz Male Azije. Pripada porodici dudova i listopadna je voćka koja može doživjeti 50 do 70 godina.!!. Smokva je voćka koja nije izbirljiva na tlo te joj odgovara i manje plodno, kamenito tlo. Postoji više sorti smokava, a plodovi dolaze u tri boje: zeleno-žućkastoj, ljubičastoj i tamnoljubičastoj do crnoj.Osim toga, stari su je narodi smatrali simbolom muškosti, plodnosti i moći. Legenda kaže kako je bila omiljeno voće slavne Kleopatre i tajna njene izuzetne ljepote.!!. • PETROVAČA BIJELA, sorta smokve koja rađa obilno i redovito. Dvorotka je. Prvi plod je krupan, kožica se lako guli. Meso je bijele boje i vrlo sočno. Drugi rod daje plod srednje veličine, kožica se lako guli, meso je bijelo i jako slatko. Dozrijeva krajem lipnja i tijekom kolovoza i početkom rujna.!!. • PETROVAČA CRNA, sorta smokve koja je dvorotka. Plod je kruškolikog oblika, pokožica ploda je ljubičasta. Prvi plod dozrijeva od polovice lipnja do polovice srpnja, a drugi plod dozrijeva početkom rujna.!!. • BJELICA, stara sorta smokve, dvorotka. Plod je srednje veličine. Meso je slatko, a boja ploda žuto-zelena. Dozrijeva krajem srpnja i početkom rujna.!!. • ZIMNJAČA, sorta koja rađa jednom godišnje. Stablo je bujno, a plod okrugao i srednje velik. Meso je tamno crveno, slatko i sočno. Dozrijeva od kolovoza do listopada. Preporuča se za svježu upotrebu, a može se i sušiti.
- ŠipakŠipak ili nar je grm ili mala listopadna voćka. Naraste 5-8 m. Pogoduju mu krajevi sa toplijom klimom. Polulistopadna je biljka što znači da će za vrijeme blažih zima zadržati dio svojih listova, dok će za vrijeme oštrijih zima izgubiti sve listove. Cvjetovi su zvonoliki, a plod je veličine jabuke žuto-zelene boje. Kora ploda je kožasta. Unutar ploda se nalaze jestive slatke i sočne sjemenke koje u sredini imaju po jednu ovalnu košpicu. Idealan je za izradu želea i sokova. Vrlo je značajan i sadržaj mineralnih tvari, naročito kalijuma. Odlikuje se i bogatim sadržajem željeza, magnezijuma, fosfora i sumpora te vitamina C, B1, B2.!!. Sladun, sorta šipka bujnog rasta i dobre rodnosti. Plod je okrugao, srednje krupan do krupan. Kora je svjetlo žute boje sa crvenim preljevom. Ispunjenost ploda zrnjem je odlična, a zrna su velikog i slatkog okusa. Dozrijeva početkom listopada.
- NešpulaJe suptropska voćka, podrijetlom iz Kine. Intenzivno se uzgaja u mediteranskim krajevima. Može se saditi i kao ukrasno drvo. Veoma je adaptabilna voćka, otporna je na sušu i dobro podnosi visoke temperature. Odgovaraju joj sunčana područja. Tolerira niske temperature do -12C. Zimzelena je voćka čija krošnja poprima oblik kugle. Listovi su tamnozeleni, duguljasti. Plodovi su žute do narančaste boje, okruglog oblika, veoma osvježavajući, a dozrijevaju već od svibnja. Plod se može konzumirati u svježem ili prerađenom stanju.
- AronijaAronija je rod listopadnih grmova koji naraste od 1-6m. Pripada porodici ruža. Samooplodna je biljka. Bujnog je rasta. Rezidbom se može oblikovati kao manja listopadna voćka. Visoko je tolerantna na niske temperature. Listovi su poredani naizmjenično. Cvjetovi su mali, a plodovi su tamno plave bobice okruglastog ili spljoštenog oblika. Dozrijeva od kolovoza. Koristi se u pripremi vina, džemova, čajeva i sirupa.
- MalinaMalina je listopadni grm iz porodice ruža. Potječe iz Jugoistočne Europe. Naraste i do 2,50 m. Punu rodnost doseže u trećoj godini. Plodovi su zbirni, najčešće crvene boje. Ugodnog su okusa. Dozrijevaju krajem lipnja. Koristi se za pripravku čajeva, džemova i sokova.
- KupinaKupina je višegodišnji grm iz porodice ruža. Stabljike su, prekrivene trnjem. Može narasti i do visine 3m. Cvate u lipnju i kolovozu. Dozrijeva od kraja srpnja do sredine rujna. Plod je ukusna zbirna koštunica koja dozrijevanjem iz zelene postupno prijeđe u crvenu te crnu boju. Nije zahtjevna biljka te uspijeva i u toplijim i hladnijim područjima. Koristi se za pripravku vina, džemova i sl.
- Crni RibizlCrni Ribizl je listopadni grm. Naraste do 2 m. Plod je bobica sjajne, crne boje. Cijela biljka ima karakterističan miris. Dozrijeva u lipnju.
- Crveni RibizlCrveni Ribizl je listopadni grm. Uspravnog je rasta i doseže i do 2,5m. Plod je bobica žuto crvene boje. Samooplodna je biljka. Plodovi su ukusni, kiselkastog okusa. Dozrijeva početkom lipnja.
- JagodaJagoda je grmolika biljka. Može se saditi tokom cijele godine. Jagode se prirodno razmnožavaju vriježama tj. same od sebe puštaju korijenje na krajnjim izbojima. Plodovi su crvene boje. Imaju specifičan miris i jako su ukusni. Dozrijevaju krajem svibnja i početkom lipnja.
Upit formular
Voljeli bi čuti više o vašem vrtu.
Pošaljite nam upit i odgovorit ćemo Vam u najkraćem mogućem roku.